Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Porez na dohodak u Republici Srpskoj". Rad ima 21 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
САДРЖАЈ:
TOC \o "1-3" \h \z \u
УВОД
Цена радне снаге је економска категорија и представља цену коју послодавац мора да плати за ангажовање одређеног радника. Јер, поред тога што раднику мора да исплати зараду, послодавац је по закону дужан да плати и одређене намете у виду доприноса за пензијско, инвалидско, здравствено и осигурање од незапослености, као и да изврши обуставу пореза на доходак за дотичног радника као и прирез на порез, доприносе за Привредну комору и сл. У цену радне снаге улазе све наведене ставке за чију исплату управо послодавац треба да обезбеди средства.
Порез на доходак је врста пореза којим се опорезује доходак физичких и правних особа. Постоји више система пореза на доходак у зависности од обима и учесталости разреза и наплате. Овај порез може бити прогресиван, дегресиван и пропроционалан, зависно како је то прописано државним законодавством. Порез на доходак треба разликовати од пореза на добит, јер се првим опорезује укупан приход (већином лични доходак грађана), док се порезом на добит опорезују профити предузећа.
ПОЈАМ И КАРАКТЕРИСТИКЕ ПОРЕЗА
О појму пореза и његовој дефиницији у финансијској науци не постоји јединствено мишљење, што је резултат различитих схватања појма и суштине пореза као историјске категорије. Наиме, порез је постојао још у старој Грчкој и Риму, затим у феудализму, али се највише развио у капитализму, природно, с обзиром на буран развој производних снага у овој друштвено-економској формацији. То значи да су се схватања појма и суштине пореза као историјске категорије мењала онако како су се мењали друштвени односи.
Постоје бројне дефиниције пореза. Најпотпунија гласи: порез је део дохотка или имовине, које држава на основу свог суверенитета одузима од физичких или правних лица за покриће својих расхода, не дајући им за то непосредну накнаду.
Из овакве дефиниције пореза као институције произилазе и његове карактеристике, а то су: порез је принудно давање за које се не обезбеђује противнакнада, Затим да је порез део дохотка и имовине, да служи за покриће државних расхода и да представља најважнији приход државе који се убире у новцу.
Прва карактеристика пореза да представља принудно давање, састоји се у томе што порески обвезник, нема другог избора него да плати одређени износ у одређеном року. Принуда је карактеристична за све државе, али постоје разлике у мерама које се предузимају према обвезницима који не извршавају своју обавезу. Неке државе у свом законодавству предвиђају чак и мере лишавања слободе.
Друга карактеристика пореза је у томе што се његовом обвезнику не обезбеђује никаква директна противнакнада и што му се не полаже рачун о томе у које ће сврхе бити утрошен. Држава на основу финансијског система убире порез, али обвезник који га плаћа не зна, по правилу, за његову намену и нема увида у трошење тако прикупљених средстава.
...
--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!